Greek

Greek

English

English

Turkish

Turkish

Friday, 23 October 2020

Ana sayfa

Contact Us Home
Collection of articles in Turkish
Alfadi Publications

On-Line Αγορές - On-Line Sales

New York’ta gayri resmi zirve


Birleşmiş Millletler, müzakere sürecine ivme kazandırmak amacıyla BM Genel Kurulu toplantısı   çerçevesinde New York’ta Kıbrıs sorununa ilişkin gayri resmi bir zirve yapılmasını planlıyor. Cumhurbaşkanı Hristofyas, Eylül ayı sonlarında, Genel Kurul toplantısında bir konuşmayapmak amacıyla New York’ta olacak. Aynı dönemde Kıbrıs sorununa bir şekilde bulaşmış olan tüm devletlerin liderleri ve Dışişleri Bakanları da BM binasında bulunacaklar.

Türkiye’nin değerlendirilme raporuna gereğinden fazla önem veriliyor

Aralık ayları gelir ve gider


Başta AB olmak üzere uluslararası toplum, müzakerelerin yılsonunda tamamlanması ile ilgili dönüm noktasında ısrarlıdır. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, ‘2009 yılının, bir çözüme varmamız konusunda doğruzaman olduğu’ yönünde dile getirdiği tez, AB’nin, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasının, gerek Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde, gerekse NATO-AB ilişkilerinde yarattığı karışıklıkları sona erdirecek bir çözüm ile ilgili beklentilerini yansıtmaktadır

Türk-Yunan miyopluğu ve bizimki


Geçtiğimiz Cumartesi günü Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Akropolis Müzesi’nin açılışına katılmak üzere Atina’ya gidecekti. Sağlık sebeplerinden dolayı aniden ziyareti iptal etti. Ancak Cumartesi gününden basılan gazeteler bir hata yaptı: Konu ile ilgili haber yayınladılarve önceden planlanan ve en sonunda gerçekleşmeyen Erdoğan-Karamanlis görüşmesinin sonucunun değerlendirmesini (olumsuz) yaptılar. Bir Türk-Yunan buluşmasının sonucunun en güvenli tahmini, Türklerin olumsuz tutumudur.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin parti dengelerine yan etkileri

Gözler 2013 yılında


Avrupa Parlamentosundaki seçim sonuçlarının ardından, partiler içindeki ‘kutuplaşmalar’, 2013 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine uzanan süreçte ufuktaki planları ortaya koyuyor. Kamuoyunda gözler, bugün Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük hezimet yaşayan DİKO’da olabilir, ancak DİSİ’de de perde gerisinde bazı faaliyetler vardır. DİSİ’de bazı kurmaylar, AKEL ve DİKO’nun yollarını ayırma olasılığına ve 2013 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak oyla sağın birleşmesine yatırım yapıyorlar.

Alexander Downer’in mide bulantısı


Alexander Downer Ledra Palace Otelinde ilk basın toplantısını düzenlerken ve Kıbrıs sorununun çözüleceği konusunda iyimser olduğunu söylerken, bir meslektaşı alaycı bir şekilde şöyle söylemişti: ‘Oturduğun yerden 16 özel temsilci geçti...’ Kıbrıs basınının çoğunluğu, 1964’ten günümüze kadar Kıbrıs sorunuyla ilgilenen altı BM Genel Sekreterinin 16 özel temsilcisini de küçümsediği için kendisiyle gurur duyma hakkına sahiptir.


On-Line Αγορές - On-line Sales

© Copyright: Makarios Drusiotis  |  Journalist, Writer

Top Back Contact Us Home