Greek

Greek

English

English

Turkish

Turkish

Tuesday, 7 July 2020

Ana sayfa

Contact Us Home
Collection of articles in Turkish
Alfadi Publications

On-Line  - On-Line Sales

New Yorkta gayri resmi zirve

05/07/2009


Birleşmiş Millletler, müzakere sürecine ivme kazandırmak amacıyla BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde New Yorkta Kıbrıs sorununa ilişkin gayri resmi bir zirve yapılmasını planlıyor. Cumhurbaşkanı Hristofyas, Eylül ayı sonlarında, Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapmak amacıyla New Yorkta olacak. Aynı dönemde Kıbrıs sorununa bir şekilde bulaşmış olan tüm devletlerin liderleri ve Dışişleri Bakanları da BM binasında bulunacaklar.

Türkiyenin değerlendirilme raporuna gereğinden fazla önem veriliyor

Aralık ayları gelir ve gider

28/06/2009


Başta AB olmak üzere uluslararası toplum, müzakerelerin yılsonunda tamamlanması ile ilgili dönüm noktasında ısrarlıdır. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso Kıbrısa gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, 2009 yılının, bir çözüme varmamız konusunda doğru zaman olduğu yönünde dile getirdiği tez, ABnin, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasının, gerek Türkiyenin üyelik müzakerelerinde, gerekse NATO-AB ilişkilerinde yarattığı karışıklıkları sona erdirecek bir çözüm ile ilgili beklentilerini yansıtmaktadır

Türk-Yunan miyopluğu ve bizimki

28/06/2009


Geçtiğimiz Cumartesi günü Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Akropolis Müzesinin açılışına katılmak üzere Atinaya gidecekti. Sağlık sebeplerinden dolayı aniden ziyareti iptal etti. Ancak Cumartesi gününden basılan gazeteler bir hata yaptı: Konu ile ilgili haber yayınladılar ve önceden planlanan ve en sonunda gerçekleşmeyen Erdoğan-Karamanlis görüşmesinin sonucunun değerlendirmesini (olumsuz) yaptılar. Bir Türk-Yunan buluşmasının sonucunun en güvenli tahmini, Türklerin olumsuz tutumudur.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin parti dengelerine yan etkileri

Gözler 2013 yılında

14/06/2009


Avrupa Parlamentosundaki seçim sonuçlarının ardından, partiler içindeki kutuplaşmalar, 2013 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine uzanan süreçte ufuktaki planları ortaya koyuyor. Kamuoyunda gözler, bugün Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük hezimet yaşayan DİKOda olabilir, ancak DİSİde de perde gerisinde bazı faaliyetler vardır. DİSİde bazı kurmaylar, AKEL ve DİKOnun yollarını ayırma olasılığına ve 2013 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak oyla sağın birleşmesine yatırım yapıyorlar.

Alexander Downerin mide bulantısı

07/06/2009


Alexander Downer Ledra Palace Otelinde ilk basın toplantısını düzenlerken ve Kıbrıs sorununun çözüleceği konusunda iyimser olduğunu söylerken, bir meslektaşı alaycı bir şekilde şöyle söylemişti: Oturduğun yerden 16 özel temsilci geçti... Kıbrıs basınının çoğunluğu, 1964ten günümüze kadar Kıbrıs sorunuyla ilgilenen altı BM Genel Sekreterinin 16 özel temsilcisini de küçümsediği için kendisiyle gurur duyma hakkına sahiptir.

2010 yılında çözümle ya da çözmsüz misyon değişiyor

UNFICYP ile ilgili alarm çanları

31/05/2009


Kıbrıstaki BM Barış Gücü (UNFICYP), Kıbrısa 1964 yılının Nisan ayında üç aylık bir dönem için geldi ve hali hazırda buradaki 45. yılını doldurdu. BM, UNFICYPin Kıbrıstaki geleceğini ciddi bir şekilde düşünmeye başladı ve bu gücün görevinin değişmesi artık bir an meselesi... Barış Gücünün görevi en geç 2010 yılına kadar değişecek.

Görüşmelerin çökmesinin, Kıbrıs, Türkiye ve AB için anlamı nedir?

Korku senaryosu

24/05/2009


Kıbrıs sorunuyla meşgul olan uluslararası toplum, Limnidi barikatının açılmasındaki başarısızlıktan sonra görüşmelerin perspektifi konusunda yoğun bir hayal kırıklığı duygusu içindedir. Özde uluslararası toplum, esnek olmama sorumluluğunu diğer tarafa yüklüyor, aynı zamanda buna sebep olarak, baştan beri ordunun koyduğu şartları gösteriyor.

Ankaranın Lefkoşaya yönelik flörtü

17/05/2009


Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir aydan daha kısa bir sürede ikinci kez iki ülke arasındaki işbirliği vizyonundan bahsederek, Lefkoşa ile flört etti. Geçtiğimiz Salı günü Ankarada düzenlediği basın toplantısında yanına Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silvayı da alarak konuşan Abdullah Gül Kıbrıs sorununa ilişkin şunları söyledi:

Çözüm planı bu şekilde inşa ediliyor

10/05/2009


Kıbrıs sorunundaki müzakereler kamuoyunun sandığından çok daha ileridedir. Ancak özlü konularda ciddi anlaşmazlıklar var olmaya devam ediyor. Ağır ancak tutarlı bir şekilde ilerleyen diyalogun şu ana kadarki gidişatı bu şekilde değerlendiriliyor. 2009 yılında bir anlaşma ile ilgili amacın hayata geçmesi mümkündür ancak müzakerelerin zaman alması muhtemeldir.

Kıbrısın yazılmamış tarihi kutularda

03/05/2009


Uluslar arası Lefkoşa Havaalanının yokuşunu çıkarken, toprak kaşıkla yemek istediğin bir mezeye benzer. Beş yıllık kuraklığın ardından bu sene sicim gibi yağdı. Yol kenarları, asfalta kadar yabani otlarla doludur. Ara bölge neredeyse ayak basılmamıştır. Tıpkı, 1974ten beri UNFICYP birliğini ağırlayan Uluslar arası Lefkoşa Havaalanı gibi

EDEK ve DİKOya Hristofyas vetosu

26/04/2009


Karamanlis ve Hristofyas, Ankara Protokolünün Türkiye tarafından uygulanmasının değerlendirilmesi ile Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde Kıbrıslı Türklerin liderliğinde Talatın olmasının bir dönüm noktası olduğuna karar verdi. İki hükümetin ortak amacı, vetoyu değil, Türkiyenin üyelik isteklerini kullanarak, çözüm ile ilgili konjonktürü değerlendirmektir.

Türkiyenin harekete geçmesi bekleniyor

12/04/2009


Gerek diplomatik kaynaklardan, gerekse açık kaynaklardan elde ettiğiniz bütün bilgiler Türkiyenin, BMnin ortaya koyduğu parametrelerden uzak olmayacak, aynı zamanda iki liderin arzu edilen çözüm zemini olarak hemfikir olduğu bir çözümü bulmak amacıyla, Kıbrıs sorununda harekete geçeceği yönündeki görüşte birleşiyorlar.

2010 yılının başlarında referandum

05/04/2009


Görüşme sürecinin sonbaharın sonuna kadar uzamasıyla Kıbrıs sorunundaki gelişmeler sıcak bir yaza doğru gidiyor. BMnin programı, yazın sonunda görüşmelerin tamamlanmasını, Birleşik Kıbrıs Cumhuriyetinin Anayasasının hazırlanmasını ve Kasım ayının sonuna kadar Temel Anlaşmanın sağlanmasını, ayrıca kamuoyunun bilgilendirilmesine ve referandumun Ocak, en geç 2010 Şubatta yapılmasına ilişkin iki aylık süre verilmesini öngörüyor. Olası bir çözümün uygulanma süresi, Annan Planındaki süreden çok daha kısa olacağı ve bu sürenin üç yılı geçmeyeceği tahmin edilmektedir.

Markosun Hillary ile bir fotoğrafı için

29/03/2009


Mehmet Ali Talat, seçimler arifesinde toplumu içindeki konumunu güçlendirmek amacıyla, Washingtonda Hillary Clinton ile görüşmek istedi. Haber basında çıkınca, ABDde yaşayan Kıbrıslılar bunu engelleme kampanyası başlatmaları için harekete geçirdiler.

Müzakereler sonuç vermeye başladı

29/03/2009


Hristofyas ve Talat, Paskalyanın hemen ardından, al-ver sürecine girmeden müzakerelerin ikinci turuna başlayacaklar. O zamana kadar iki tarafın da bütün başlıklara ilişkin tezlerinin kaydedilmesi tamamlanacak. Sürecin sonuna kalacak olan garantiler ve toprak konusu hariç Güvenilir kaynakların Politis gazetesine verdiği bilgiye göre son görüşmelerde birçok konuda görüş birliği sağlanırken, iki liderin danışmanları Yakovu ve Naminin görüştükleri konularda da ilerleme kaydedildi.

AKEL-DİKO işbirliği havaya

22/03/2009


DİKOnun yeni liderliği ile ilgili seçim sonuçlarının ardından DİKO-AKEL işbirliğinde artık hiçbir şey aynı değildir. DİKOnun bütün organlarında Tassosçu akımın ezici şekilde üstünlüğü, parti başkanı Marios Karoyanın şu ana kadar izlediği denge kurma politikasını iptal etmektedir.

Çözümün paslı maymuncuğu

15/03/2009


İşgal bölgelerindeki iç siyasi sahne, Kıbrıs sorunundaki müzakerelere yapacağı doğrudan etkilerle önemli değişikliklere doğru gitmektedir. Kamuoyu yoklamalarına göre Derviş Eroğlunun Ulusal Birlik Partisi (UBP), 19 Nisan tarihinde yapılacak seçimleri kazanacak, ancak bu partinin çoğunluğu elde etmesi beklenmemektedir. Kuzeyde ne tür bir hükümetin olacağını, sahte devletin ekonomik açıdan bağımlı olduğu Türkiye Hükümetinin tercihleri ortaya çıkaracaktır. Türkiye Hükümetinin tercihlerinden, müzakerelerin geleceği ile ilgili niyetleri de ortaya çıkacak.

Bölünme baş kaldırıyor

08/03/2009


Kıbrıslı Türklerin iki devlet çözümüne yönelmeleri, ayrıca Kıbrıslı Rumların bugünkü statükonun devam etmesine bağlı kalmaları, Birleşmiş Milletlerde ciddi endişelere neden oluyor. Görüşmelere aktif bir şekilde katılan üst düzey bir BM yetkilisinin Politis gazetesine yaptığı değerlendirmeye göre, iki lider gerçekten sorunu çözmek istiyorlar, ancak toplumlar artık başka yerdedir

Kıbrısta ilk siyasi partilerin kurulmasından itibaren 40 yıllık süreç

01/03/2009


Şubat 1969 yılında, tam olarak bundan 40 yıl önce, Kıbrısta parti yaşamı ile ilgili bir durak noktası vardı. O dönem, bir günde dört tane siyasi partinin kurulduğu bir dönemdi. Bu dört yeni siyasi oluşum, kurulmalarının ilanından önce, Makariosun onayını aldılar. Muhalefet yanlısı bir gazete, o dönemin havasını yansıtarak, Tanrı ve dünyanın yaratılması ile ilgili söylemi paragraf haline getirdi ve şöyle yazdı: Makarios dedi ki, partiler kurulsun ve partiler kuruldu!...

Lillikas hileyi itiraf etti

22/02/2009


Eski Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos, Yorgos Lillikasın o zamanlar yayınlanmamış Kıbrıs sorununun çözümü Gerçekler, ikilemler ve seçenekler adlı kitabını okuduktan sonra, Lillikasa endişelerini içeren bir not gönderdi.

Bu metnin yayınlanmak amacıyla mı yoksa sadece eski Cumhurbaşkanının çalışma arkadaşına endişelerini bildirmek amacıyla mı gönderildiği açık değildir. Yine de Y. Lillikas, kitabının tanıtım etkinliğinde bu metinden bir alıntıyı okudu ve bu, eski Cumhurbaşkanının Kıbrıs sorunundaki gerçek tezlerini ifşa etmektedir:

Kıbrısın geleceğini belirleyen beş saniye

15/02/2009


Tam olarak 50 yıl önce bu günlerde Kıbrıs Cumhuriyetini ilan eden Zürih-Londra Anlaşmaları imzalanmıştı. Bu anlaşmalarla birlikte, EOKAnın silahlı mücadelesinin hedefi olan Enosis reddediliyor ve Kıbrıs, Kıbrıs Türk azınlığıyla ortak olan bağımsız bir devlete dönüşüyordu.

Dimitriunun ayağını kaydırmak için yöntem geliştiriyorlar

08/02/2009


Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu son zamanlarda Kilise, EDEK, DİKO, EVROKO ve aşırı uç unsurların bazıları tarafından örgütlü bir kampanyanın hedef tahtasına dönüştürüldü. Amaç, Eğitim Bakanının ayağını kaydırmak ve Eğitimin ufkunu genişletmek için verilen çabayı başarısızlığa uğratmaktır.

Hristofyasın siyasi rakkasları

01/02/2009


Kamuoyu, Kıbrıs sorununun yakın gelecekte çözümü ile ilgili karamsarlığı gözler önüne seriyor. Cumhurbaşkanı Hristofyasın seçilmesinin hemen ardından ortaya çıkan iyimserlik kayboldu. 2004 yılının belirtileri gittikçe daha yoğun bir hale geliyor.

Bilinçli Yunanlı bir sanatçı aranıyor

31/01/2009


Atilla Olgaçın açıklamasının siyasi açıdan değerlendirilmesi talebi artık genel bir taleptir. Hükümet, Türkiyenin savaş suçundan cezalandırılmasını isteyerek, konuyu hali hazırda Avrupa Konseyi Daimi Temsilciler Komitesinin gündemine getireceğini açıkladı. Bir kez daha duygularımızla hareket ediyoruz ve yanılgılara kapılıyoruz. Olgaçın anlattığı hikayenin gerçek olduğunu var sayalım Neden olduğu sarsıntının ötesinde, bilinenlerin dışında fazla bir şey olmadı. İşgal, etnik temizlik ve Adaya yerleşik getirilmesi başlı başına bir suç değil midir? 70li ve 80li yıllarda henüz göçmenler çadırlarda yaşarken, Türkiyenin bu suçlarla cezalandırılmasını başaramadıysak, 2004 yılındaki uygulamalarımızla onu akladığımız şimdilerde, bunu başaracak mıyız?

OELMEK Tarihte ikmale kaldı

1963-64teki iki toplumlu çatışmalarla ilgili gerçekler ve yalanlar

25/01/2009


Eğitim Bakanı Andreas Dimitriunun, Makariosun isim günü nedeniyle okullara gönderdiği genelgesinde, Kıbrısta meydana gelen iki toplumlu çatışmalara Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk yasadışı ve ekstrem örgütlerin neden olduğunu söylemesi, tarih ve tarih öğretimine ilişkin bir başka tartışma turuna neden olmuştur. Tüm bu tepkiler arasında, en önemlisi öğretmenler örgütü OELMEKin verdiği tepkidir. OELMEK Başkan Eleni Semelidunun da açıkladığı gibi, tarihi gerçeğin sağlama alınması için kendi genelgesini yayınladı ve bunu okullara gönderdi.

Copyright: Makarios Drusiotis|Journalist, Writer

Top Back Contact Us Home